banner baner_02a baner_03a

Wielkie Święte Triduum Paschalne 2017

Wielkie Święte Triduum Paschalne 2017

     Niedziela Palmowa rozpoczęła Wielki Tydzień. Jest to szczególny czas dla każdego chrześcijanina, człowieka wierzącego dla każdego z nas. Jezus tryumfalnie wjeżdża do Jerozolimy jako Król, Mesjasz, Pan, Zbawiciel, by za chwilę oddać swoje życie za zbawienie świata, przelać swoją Najświętszą Krew by zmazać Twoje i moje grzechy. Chce na nawo przywrócić na łaskę zbawienia, którą straciliśmy przez grzech pierworodny.

     Bracia i Siostry!

     Zapraszam Was do przeżycia tego czasu i do spotkania żywego Pana w Liturgii Wielkiego Tygodnia, w Świętym Wielkim Triduum Paschalnym sprawowanym w naszej parafii. Chrystus sam, żywy i prawdziwy przychodzi do nas w swych Sakramentach w Liturgii, którą sprawujemy w świętych znakach. Niech nie zabraknie nikogo z Was na czuwaniu, modlitwie, liturgii.

     Jestem przekonany, że nie można być obojętnym na tak wielki dar, który staje się naszym udziałem bez żadnej naszej zasługi, darmo. Chrystus ustanawiając Eucharystię i Kapłaństwo, wydając się za nas na Mękę i Śmierć na krzyżu prowadząc nas pod krzyż. Są tam obecni: Maryja, Jego Matka, Maria Magdalena i św. Jan Apostoł i Ewangelista – świadkowie tych wydarzeń. To z nimi uczestniczymy w Śmierci Jezusa słuchając Jego testamentu z krzyża a potem w Jego pospiesznym pogrzebie...

     Nie trwa to jednak długo. Pełni zadziwienie z Marią Magdaleną, uczniami uciekającymi do Emaus i Apostołami spotykamy Go na naszej życiowej drodze w przedziwnych okolicznościach wołając za niewiernym Tomaszem: Pan mój i Bóg mój.

     Kochani! Niech ten święty czas wzmocni naszą wiarę, nadzieję i miłość. Niech pokona nasze grzechy i rozproszy ciemności. Chrystus zmartwychwstał! Pokonał szatana, piekło i odkupił każdy grzech swoją męką, śmiercią i ZMARTWYCHWSTANIEM. On żyje! On wydaje się za Ciebie i mnie, bo nas kocha; kocha Ciebie i mnie. Jesteśmy Jego braćmi i siostrami.

     Zapraszam. Przyjdź i spotkaj żywego Pana w naszej wspólnocie w Liturgii Triduum Paschalnego.

 

Podaje porządek liturgii

Triduum Paschalnego:

• Wielki Czwartek jest pamiątką ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa.

       O godz. 10.00 w Katedrze Legnickiej Msza Święta Krzyżma, podczas której pobłogosławione są oleje używane do namaszczania chorych i krzyżmo służące do namaszczania podczas Sakramentu Święceń, Chrztu i Bierzmowania oraz olej katechumenów. W czasie tej Mszy duchowieństwo diecezjalne odnawia przyrzeczenia kapłańskie. Wszystkich zachęcamy do udziału w tej pięknej Mszy Świętej, a zwłaszcza ministrantów i lektorów. W naszej parafii o godz. 16.00 w Markocicach oraz o godz. 18.00 w kościele parafialnym Msza Święta Wieczerzy Pańskiej w czasie której będziemy uczestniczyć w tzw. Obrzędzie Mandatum (umycia nóg) 12 mężczyznom. Wieczorna Liturgia rozpoczyna Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Ołtarza Adoracji, upamiętniający pojmanie w Ogrójcu. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny na zwyczajnych warunkach. Na znak smutku zostanie obnażony ołtarz. Adoracja Najświętszego Sakramentu potrwa w Markocicach do godz. 17.45 a w kościele parafialnym do godz. 24.00.

 

• Wielki Piątek – pamiątka Męki i Śmierci Pana Jezusa.

           W tym dniu obowiązuje nas post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14 roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18 do 60 roku życia. Kościół zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do niego zobowiązani. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych dobrze rozciągnąć też na Wielką Sobotę.

           O godz. 8.00 zapraszamy do kościoła na poranna modlitwę Kościoła: Jutrznię z Godziną Czytań, którą rozpoczniemy adorację Pana Jezusa przy Ołtarzu Adoracji. Niech przez cały dzień towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. O godz. 17.30 odmówmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia rozpoczynając nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia. Zachęcamy do Adoracji Pana Jezusa wg podanego porządku. Mieszkańców poszczególnych ulic, którzy mogą przyjść na konkretną godzinę, proszę o zapisanie się na listę wychodząc z kościoła, by w kościele był ktoś czuwający nieustannie przy Panu Jezusie.

           Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgię Męki Pańskiej rozpoczniemy w Markocicach o godz. 16.00 a w kościele parafialnym o godz. 18.00. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. W czasie adoracji krzyża będziemy mogli składać dobrowolną ofiarę na utrzymanie zabytków Ziemi Świętej. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Markocicach potrwa do godz. 17.45 a w kościele parafialnym do godz. 24.00. Po zakończeniu wieczornej Liturgii będzie jeszcze okazja do Spowiedzi Świętej.

 

• Wielka Sobota – jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim.

           Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje więc cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych.

           O godz. 8.00 zapraszamy do kościoła na poranna modlitwę Kościoła: Jutrznię z Godziną Czytań, którą rozpoczniemy adorację Pana Jezusa przy Bożym Grobie.

           Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny w Markocicach o godz. 9.00 i 11.00, w kościele parafialnym o godz. 9.00, 9.30, 10.00, 10.30, 11.00, 12.00 i 13.00.W czasie poświęcenia pokarmów zbiórka żywności na paczki dla ludzi potrzebujących pomocy i biednych oraz kolekta na budowę kościoła.

 

• Wigilia Paschalna – o godz. 20.00 Liturgia Wigilii Paschalnej w tym roku z powodu braku możliwości zakończona procesją rezurekcyjną w kościele. Na liturgię przynosimy świece.

• Niedziela Wielkanocna – Msze Święte sprawujemy o godz. 7.00 (wyjątkowo), 9.00, 10.30, 12.00 i 17.00.

• Poniedziałek Wielkanocny – Msze Święte sprawujemy tak jak w niedzielę. Taca w tym dniu przeznaczona jest na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy i Katolicki Uniwersytet Lubelski.

• Z racji Oktawy od wtorku do Niedzieli Miłosierdzia codzienne Msze Święte sprawujemy o 7.00 i 17.00.

proboszcz