banner baner_02a baner_03a

Świadectwo Bartka Krakowiaka

 57 dni szedłem jako najszczęśliwszy człowiek na świecie. Musiałem stracić wszystko, aby teraz mieć wszystko - tak o pieszej wędrówce do Medjugorje opowiadał w audycji "Nie święci garnki lepią" Bartek Krakowiak. 22-latek pokonał "z buta" 1 300 km, aby odnaleźć Boga w swoim życiu.
Bartek odbył dwie drogi - tę pieszą do Medjugorje i znacznie cięższą drogę nawrócenia. Pochodzi z bloków z Mokotowa z rodziny alkoholowej. Kiedy miał kilka lat, znosił znęcanie się pijanego ojca. - Popadłem w totalny syf. Poznałem ludzi, z którymi w wieku 14 lat zacząłem pić, ćpać, byłem totalnym dzieckiem ulicy, wrakiem - wspomina. W wieku 15 lat miał już kuratora. Trafił do poprawczaka. - Tam było naprawdę piekło. Musiałem bić się o swoje ubrania, o jedzenie - opisuje. Uciekł. Ukrywał się po piwnicach przed policją przez trzy miesiące. W końcu wrócił, ale już do izolatki.
Historia Bartka to sekwencja wzlotów i jeszcze boleśniejszych upadków. Zwrot przyniosła śmierć jego nienarodzonego dziecka. - Malutkie rączki, malutkie nóżki na podłodze. Jestem pewny, że to mój syn mnie nawrócił. W momencie, gdy niosłem go w trumnie na cmentarzu, zacząłem pierwszy raz rozmawiać z Bogiem. Ja po prostu się na niego darłem - tak po raz pierwszy Bartek uznał istnienie Boga. Trafił na rekolekcje charyzmatyczne na Górze św. Anny. - Gdy wszedłem i zobaczyłem ludzi, których wychwalają Boga, unoszą ręce, śpiewają, pomyślałem, że to jest sekta. Kogo ja mam chwalić. Każdy śpiewa, że Bóg jest dobry, a ja nie czułem tego - opowiada. Jednak się wyspowiadał. Nie nawrócił się, ale rozpoczął się nawracać. To ciężki proces z alkoholem i narkotykami w tle. - Zacząłem się interesować Jezusem. Jak dowiedziałem się, co on robił, co robi i co będzie robił, to ja się w nim zakochałem. Tak mi zaimponował, że poczułem, że ja też chcę taki być, że już nie chcę tego świata psuć, ale chcę go naprawiać - to kolejna stacja. Zbliżając się do Boga, doznawał dotkliwszych ataków.
13 kwietnia 2017 roku, w swoje urodziny, Bartek zaczął pisać list pożegnalny. - Wpisałem w Google Jezus Chrystus. Płakałem. Pytałem się, czemu mnie zostawił - przytacza trudne chwile. Diagnoza była jedna - depresja. Lek? Medjugorje. - Za ostatnie 100 zł, które miałem, kupiłem plecak i na drugi dzień rano wyszedłem. Ten czas był najpiękniejszym okresem, jaki przeżyłem do tej pory. Mimo że nie miałem nic, to czułem taką totalną bliskość Boga, że to jest nie do opisania. To był ten Boży plan, że ja mam iść, udostępniać mu swoje ręce i nogi do tego, żeby On mógł zbliżać do siebie ludzi - opowiada Bartek. Do celu doszedł 1 sierpnia przed północą. Swoje przeżycia i refleksje upubliczniał na blogu "Z buta do Maryi", który dziś obserwuje ponad 18,5 tys. osób. Swoją historię opowiedział w naszej parafii.

Świadectwo Bartka KrakowiakaŚwiadectwo Bartka Krakowiaka

Zjazd duchowieństwa przygranicznego z dekanatem Bogatynia.

W poniedziałek (07.05.2018) w kościele świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Bogatyni odbyło się spotkanie księży z dekanatu Bogatyni oraz Czech i Niemiec. O 9,00 Mszy świętej przewodniczył ksiądz Dziekan Jan Żak i wygłosił homilię. Po Eucharystii wszyscy kapłani udali się w przygotowane miejsce na spotkanie z tematem przewodnim o życiu duszpasterskim i omawiali konktretne sytuacje jak to wygląda u nas w kraju a jak u naszych sąsiadów. Później odbył się wspólny obiad i kapłani rozjechali się do swoich parafii.

Zjazd duchowieństwa przygranicznego z dekanatem Bogatynia.Zjazd duchowieństwa przygranicznego z dekanatem Bogatynia.Zjazd duchowieństwa przygranicznego z dekanatem Bogatynia.

Trwamy w Misjach Parafialnych

Ostatnie Misje Parafialne odbyły się w roku Jubileuszowym w 2000. Od soboty 21.04.2018 roku trwamy w Misjach parafialnych które prowadzą Ojcowie Misjonarze Oblaci: Ojciec Marcin i Ojciec Robert.
 Zapraszamy do udziału w tym pięknym czasie powrotu do Pana Boga.
Msze Święte przez cały tydzień są odprawiane o 12.00 i 18.00 a w Markocicach o 16.30.
Dzisiaj przeżywaliśmy drugi Apel a poniżej prezentujemy dalszy Plan Misji Świętych.  


WTOREK, 24.04.2018

dzień modlitw za zmarłych

przez grzech śmierć weszła na świat

TEGO DNIA PRZYNOSIMY KWIATY  I ZNICZE, KTÓRE ZOSTANĄ POŚWIĘCONE  I ZANIESIONE NA GROBY

BOGATYNIA:

11.30 i 17.30– Różaniec

12.00, 18.00– Msze święte z nauką ogólną

MARKOCICE:
16.15– Koronka do Bożego Miłosierdzia

16.30– Msze święte z nauką ogólną

ŚRODA, 25.04.2018

odnowienie Praw Synaju: Dekalogu

przebaczenie – znak miłości Boga

BOGATYNIA:

11.30 i 17.30– Różaniec

12.00, 18.00– Msze święte z nauką ogólną

20.30 – Apel Misyjny ze świecami z nabożeństwem Praw Synaju

 

MARKOCICE:

16.15– Koronka do Bożego Miłosierdzia

16.30– Msza święta z nauką ogólną

 

DO ŚRODY WŁĄCZNIE NIE BĘDZIE SPOWIEDZI ŚW.

 

CZWARTEK, 26.04.2018

dzień pokuty, pojednania i uwielbienia Chrystusa w Eucharystii

BOGATYNIA:

11.00-12.30, 19.00 - 20.30–Okazja do spowiedzi św

11.30 i 17.30– Różaniec

12.00, 18.00– Msze święte z nauką ogólną

20.30 – Apel Misyjny z adoracją Eucharystii

 

MARKOCICE:

16.00-17.00– Okazja do spowiedzi św.

16.15– Koronka do Bożego Miłosierdzia

16.30– Msze święte z nauką ogólną

 

PIĄTEK, 27.04.2018

dzień przebłagania Boga i uwielbienia Chrystusowego Krzyża

BOGATYNIA:

11.00-12.30, 19.00-20.30– Okazja do spowiedzi św.

11.30 i 17.30– Różaniec

12.00, 18.00– Msze święte z nauką ogólną

20.30 – Apel Misyjny z adoracją Krzyża i pogrzebaniem „starego człowieka”MARKOCICE:

16.00-17.00– Okazja do spowiedzi św.

16.15– Koronka do Bożego Miłosierdzia

16.30– Msze święte z nauką ogólną

 

SOBOTA, 28.04.2017

dzień chorych i uwielbienia Matki Bożej

BOGATYNIA:

od 11.00 i 17.00– Okazja do spowiedzi św.

11.30 i 17.30– Różaniec

09.00 - 11.00– Odwiedziny chorych po domach

12.00– Msza święte dla chorychz namaszczeniem chorych

18.00– Msze święte z nauką ogólną

20.30 – Apel Misyjny ze świecami z nabożeństwem ofiarowania parafii Matce Bożej

MARKOCICE:

16.00 - 17.00– Okazja do spowiedzi św.

16.15– Koronka do Bożego Miłosierdzia

16.30– Msze święte z nauką ogólną

 

NIEDZIELA, 29.04.2017

posłani, by głosić mocą Ducha Św.

zakończenie misji parafialnej

BOGATYNIA:

07.30, 10.30, 12.00, 17.00– Msze święta

16.00– Nabożeństwo poświęcenia Krzyża Misyjnego  i krzyży domowych

NA NABOŻEŃSTWO POPOŁUDNIOWE PRZYNOSIMY KRZYŻE, KTÓRE ZAWISNĄ NA ŚCIANACH NASZYCH DOMÓW

 

MARKOCICE:

09.00 – Msza święta z nauką ogólną

 

OFIARY ZBIERANE OD CZWARTKU DO NIEDZIELI
 POSŁUŻĄ GŁOSZENIU EWANGELII NA CAŁYM ŚWIECIE

(w krajach misyjnych)

O dobry i miłosierny Boże! Prosimy Cię o błogosławieństwo dla  Misji Świętych, które będą odbywać się w naszej parafii.
Spraw łaskawie, by ten szczególny czas przyniósł Tobie większą chwałę, a nam zbawienny pożytek. Ty chcesz, by wszyscy ludzie poznali prawdę i byli zbawieni, lecz bez Twojej łaski nic uczynić nie możemy. Dlatego z wielką ufnością wołamy do Ciebie słowami Twego Syna: Przyjdź królestwo Twoje.
Panie Jezu! Pomóż nam dobrze przeżyć czas misji świętych. Napełnij nas pragnieniem ratowania nie tylko siebie, ale też zbawienia bliźnich, którzy żyją daleko od Ciebie.
Duchu Święty Boże! Pomagaj misjonarzom i nam, aby za łaską Twoją odnowione zostało oblicze naszej parafii.Przyjdź Duchu Święty zapal w nas ogień swojej miłości, abyśmy całą wspólnotą parafialną dobrze przygotowali się do przeżycia rekolekcji adwentowych i misji świętych.Prosimy Cię Duchu Święty, módl się w nas i otwórz serca na Słowo Boga.Niech to Słowo umocni naszą wiarę i doprowadzi do zjednoczenia z Bogiem w sakramentach i z naszymi braćmi i siostrami.Duchu Święty – obdarz darem słowa misjonarzy, którzy podjęli się prowadzenia tych misji. Mów przez nich z mocą do naszych serc i przemieniaj je na podobieństwo Najświętszego Serca Pana Jezusa.Niech czas misji będzie czasem nowej pięćdziesiątnicy dla naszej parafii.Przyjdź Duchu Święty i odnów oblicze tej ziemi.

 

MODLITWA DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

 

Święty Michale Archaniele, broń nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg poskromić raczy, pokornie prosimy, a Ty, Książę wojska niebieskiego, szatana i inne złe duchy, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, Mocą Bożą strąć do piekła. Amen.


Trwamy w Misjach ParafialnychTrwamy w Misjach ParafialnychTrwamy w Misjach ParafialnychTrwamy w Misjach ParafialnychTrwamy w Misjach ParafialnychTrwamy w Misjach ParafialnychTrwamy w Misjach ParafialnychTrwamy w Misjach ParafialnychTrwamy w Misjach ParafialnychTrwamy w Misjach ParafialnychTrwamy w Misjach Parafialnych

Wigilia Paschalna

 W naszej Parafii obchody Wigilii Paschalnej rozpoczęły się od godziny 21.00. Liturgii Przewodniczył Ks. Proboszcz Jan Dochniak. Homilię wygłosił ks. Bartosz Och.
 Wigilia Paschalna jest centralnym momentem Triduum Paschalnego i całego roku liturgicznego, najważniejszym wyrazem liturgicznej celebracji Misterium paschalnego. Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się w nocy: nie wolno ich rozpocząć, zanim nie zapadnie noc, a należy je zakończyć przed świtem niedzieli. Msza święta tej nocy, choćby ją sprawowano przed północą, jest Mszą Niedzieli Zmartwychwstania. Kto uczestniczy w tej Mszy św., może powtórnie przyjąć Komunię św. podczas Mszy sprawowanej w dzień.

Struktura liturgii

Liturgia Światła

 Przed kościołem kapłan święci ogień, od którego zapala się paschał. Na świecy paschalnej kapłan kreśli krzyż i litery: Α (alfa) i Ω (omega). Oznacza to, że na początku był Bóg i on też przyjdzie na końcu jako Miłosierny Sędzia. Na paschale kapłan zapisuje bieżący rok, chcąc podkreślić, że Chrystus przechodzi od punktu alfa (od stworzenia świata) do punktu omega (końca świata) historii zbawienia, która przechodzi również przez ten konkretny rok. Kapłan mówi przy tym: Chrystus wczoraj i dziś (żłobiąc pionowe ramię krzyża); Początek i Koniec (żłobiąc poziome ramię krzyża); Alfa (żłobiąc literę alfa); i Omega (żłobiąc literę omega); do Niego należy czas (żłobiąc pierwszą cyfrę bieżącego roku); i wieczność (żłobiąc drugą cyfrę bieżącego roku); Jemu chwała i panowanie (żłobiąc trzecią cyfrę bieżącego roku); przez wszystkie wieki wieków. Amen (żłobiąc ostatnią cyfrę bieżącego roku). Ponadto kapłan wbija w paschał pięć gwoździ (gron) symbolizujących pięć ran Chrystusa, mówiąc przy tym: Przez swoje święte rany (wbija pierwsze grono) jaśniejące chwałą (wbija drugie grono) niech nas strzeże (wbija trzecie grono) i zachowuje (wbija czwarte grono) Chrystus Pan. Amen (wbija ostatnie grono). Swoją symbolikę ma również światło świecy paschalnej, rozjaśniające mroki ciemnego kościoła, odwołuje się do Chrystusa, który rozprasza mroki ludzkiego życia, nadając mu sens, a także do stworzenia świata kiedy w mrokach ciemności rozbłysła światłość.

 Następnie diakon lub kapłan wnosi zapalony paschał do świątyni, zatrzymując się u progu, na środku świątyni i przed ołtarzem głównym śpiewając Światło Chrystusa. Lud odpowiada wówczas Bogu niech będą dzięki. Wszyscy zapalają świece od płomienia paschału, podając sobie światło. Następnie okadza paschał i śpiewa Exsultet – uroczyste Orędzie wielkanocne zaczynające się od słów: Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie....

Liturgia Słowa

 Lekcjonarz w tym dniu przewiduje dziewięć czytań biblijnych: siedem starotestamentalnych, epistołę oraz ewangelię, które są przeplatane psalmami responsoryjnymi i modlitwami. Wymagane jest odczytanie co najmniej 3 fragmentów ze Starego Testamentu, z Prawa i Proroków, a także Wj 14,15-15,1, mówiący o przejściu przez Morze Czerwone. Po tym czytaniu lektor nie mówi "Oto słowo Boże", gdyż śpiewane po nim responsorium jest kontynuacją tego czytania.

 • Rdz 1,1-2,2 (opis stworzenia świata i człowieka);
  • Ps 104,1-2a.5-6.10.12-14.24.35c;
 • Rdz 22,1-18 (ofiara Abrahama z jego syna Izaaka);
  • Ps 16,5.8-11;
 • Wj 14,15-15,1 (przejście Izraelitów przez Morze Czerwone; Po tym czytaniu nie mówi się „Oto słowo Boże”, ani „Bogu niech będą dzięki”, gdyż wyraża to pieśń (responsorium), która jest dalszym ciągiem czytania);
  • Wj 15,1-2.4-5.17ab-18;
 • Iz 54,4a.5-14 (obietnica Pana dla Jerozolimy);
  • Ps 30,2.4-6a.11-13;
 • Iz 55,1-11 (wezwanie do nawrócenia, obietnica dla nawróconych);
  • Iz 12,2-5;
 • Ba 3,9-15.32-4,4 (Pan zna Izraela);
  • Ps 19,8-11;
 • Ez 36,16-17a.18-28 (obietnica oczyszczenia i wyzwolenia Izraela);
  • Ps 42,2-3; 43,3-4;
 • Rz 6,3-11 (Epistoła, śmierć Jezusa wyzwoleniem);Mt 28,1-10 (Rok A); Mk 16,1-8 (Rok B); Łk 24,1-12 (Rok C) (kobiety przy pustym grobie).
  • Ps 118,1-2.16-17.22-23;

Po ostatnim czytaniu ze Starego Testamentu i modlitwie, kapłan intonuje hymn Chwała na wysokości, w trakcie którego, podobnie jak podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, uderza się we wszystkie dzwony, grają organy (kołatki zastępuje się dzwonkami i gongiem). Po uroczystym hymnie celebrans odmawia kolektę. Następnie lektor odczytuje Epistołę, a później śpiewane jest uroczyste Alleluja i psalm responsoryjny. Potem kapłan czyta Ewangelię i wygłasza homilię.

Liturgia Chrzcielna

Po homilii następuje liturgia chrzcielna, w trakcie której śpiewana jest Litania do Wszystkich Świętych. Potem następuje błogosławieństwo wody (poprzez jedno- lub trzykrotne zanurzenie w niej paschału) oraz odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Jeżeli we wspólnocie obecni są katechumeni, udziela się im chrztu i bierzmowania.

Liturgia Eucharystyczna

Jest to ostatnia część liturgii Wigilii Paschalnej. W jej trakcie wierni przyjmują konsekrowany chleb (Ciało Chrystusa). Nie różni się ona od liturgii eucharystycznej podczas każdej mszy świętej.

Procesja Rezurekcyjna i błogosławieństwo

Ceremonię kończy uroczysta procesja rezurekcyjna z Najświętszym Sakramentem, wokół kościoła, który okrąża się raz, lub trzy razy. Procesja jest radosnym ogłoszeniem zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstałego. Jeśli odbywa się po Wigilii Paschalnej odbywa się bezpośrednio po modlitwie po komunii. Następnie udzielane jest błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Jeśli nie odbywa się procesja, liturgia kończy się uroczystym błogosławieństwem. Po nim następuje rozesłanie:

 • K. Idźcie w pokoju Chrystusa. Alleluja, alleluja.
 • W. Bogu niech będą dzięki. Alleluja, alleluja.

 Wigilia PaschalnaWigilia PaschalnaWigilia PaschalnaWigilia PaschalnaWigilia PaschalnaWigilia PaschalnaWigilia PaschalnaWigilia Paschalna

Liturgia Męki Pańskiej

Wielki Piątek jest dniem zadumy nad Męką Chrystusa, skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych. Tego dnia obowiązuje post ścisły. W Wielki Piątek odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej.
W Kościele Katolickim dzień ten może wypaść pomiędzy 20 marca a 23 kwietnia.
W naszej wspólnocie o 18.30 rozpoczęła się Liturgia Męki Pańskiej pod przewodnictwem Ks. Bartosza Och.

Liturgia Męki Pańskiej

Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. W tym dniu używa się czerwonych szat liturgicznych symbolizujących miłość zwyciężającą na krzyżu. W tym dniu nie używa się instrumentów muzycznych, ani dzwonków. Nie ma także pieśni na wejście. Na początku celebrans przez chwilę leży krzyżem przed ołtarzem. W tym czasie wierni klęczą. Dalej następuje Liturgia Słowa Bożego – w jej skład wchodzą dwa czytania, psalm (bez organów) oraz opis Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana. Po kazaniu następuje Adoracja Krzyża, podczas której kapłani, służba liturgiczna i wierni całują rany Jezusa na krzyżu. Po niej następuje Komunia święta, a po jej zakończeniu następuje modlitwa nad ludem (bez błogosławieństwa i rozesłania). W Polsce i niektórych krajach na zakończenie liturgii Jezus pod postacią eucharystyczną zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji (zwanej na tę okazję w tradycji ludowej Grobem Pańskim), gdzie zaczyna się adoracja.

Liturgia Męki Pańskiej

Liturgia Męki Pańskiej

Liturgia Męki Pańskiej

Liturgia Męki Pańskiej

Liturgia Męki Pańskiej

Liturgia Męki Pańskiej

Liturgia Męki Pańskiej

Liturgia Męki Pańskiej

Liturgia Męki Pańskiej

Liturgia Męki Pańskiej

Liturgia Męki Pańskiej