banner baner_02a baner_03a

ogłoszenia duszpasterskie

 Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Bogatyni

Okres Zwykły

V Niedziela Zwykła – 7 lutego 2016 roku

     W tę ostatnią karnawałową niedzielę słyszymy w Ewangelii słowa o cudownym połowie ryb i powołaniu Szymona. Są one wezwaniem dla nas, gdyż Pan Jezus i nas powołuje, byśmy stawali się rybakami ludzi – tymi, którzy innych przyprowadzą do Chrystusa i Kościoła. Rozpoczynający się dzisiaj 49 Ty-dzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, a w środę czas Wielkiego Postu, niech zaowocują dobrymi postanowieniami i ich wierną realizacją, a wyłożona Parafialna Księga Trzeźwości – bodźcem do ich podjęcia.

 1. Dzisiejsza niedziela zamyka pierwszą część Okresu Zwykłego. Kończy się tegoroczny Karnawał. W tym tygodniu, 10 lutego, przypada Środa Popielcowa. Na znak nawrócenia i pokuty nasze głowy zostaną posypane popiołem. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Msze Święte tego dnia w naszym kościele o godz. 7.00 i 17.00, oraz w Markocicach o 9.00 i 16.00.
 2. Dzisiaj, jak co niedzielę, zapraszamy o godz. 16.00 na ostatnią przed Wielkim Postem Adorację Najświętszego Sakramentu. Ofiarujmy ją w intencji osób uzależnionych oraz tych, którzy z nimi żyją oraz prośmy o błogosławione owoce Wielkiego Postu.
 3. W czasie Wielkiego Postu zapraszamy wszystkich na nabożeństwa Drogi Krzyżowej: w Markocicach o godz. 9.00 przed Mszą Świętą oraz w kościele parafialnym o godz. 17.00. Gorzkie Żale sprawowane będą w niedzielę: w Markocicach po Mszy Świętej o godz. 9.00, w kościele parafialnym o godz. 16.00. Za udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny.
 4. W Środę Popielcową będziemy mogli składać do puszek naszą jałmużnę przeznaczoną na potrzeby parafialnej Caritas. Będzie to możliwe również przez cały Wielki Post. Przeznaczona do tego będzie skarbona przy wejściu do kościoła. Każdy, kto zechce podzielić się z potrzebującymi, będzie to mógł uczynić przez cały rok. Możemy także przekazać 1% podatku na rzecz Parafialnego Zespołu Caritas. Prosimy o przynoszenie PIT-ów do zakrystii. W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca na plebani od godz. 1600 do 17.00 dyżur pełni osoba z Parafialnego Zespołu Caritas.
 5. Przypominam, że w Środę Popielcową i Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14 roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18 do 60 roku życia. Kościół zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do niego zobowiązani. Pamiętajmy też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek.
 6. W czwartek, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes i Światowy Dzień Chorego. W naszej parafii Msza Święta ze specjalnym nabożeństwem dla chorych odbędzie się tego dnia o godz. 9.00 w Markocicach i o godz. 17.00 w kościele parafialnym. Serdecznie proszę o pomoc wszystkim chorym, niepełnosprawnym, seniorom w dotarciu do naszej świątyni i przygotowania ich do przyjęcia Sakramentu Chorych.
 7. 17 lutego, we wtorek, po wieczornej Mszy Świętej zapraszamy na spotkanie, na plebanii wszystkich, którzy chcieliby zaangażować w posługę liturgiczną w naszej parafii oraz śpiew w scholi podczas liturgii Triduum Paschalnego.
 8. W środę o godz. 16.45 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
 9. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła przez parafian z ul. Matejki, Szymanowskiego, Wieniawskiego, Karłowicza, Różyckiego, Komedy - Trzcińskiego, Chopina (domki) i za złożoną ofiarę. Za tydzień, w sobotę 13 lutego o godz. 1300 prosimy o pomoc w sprzątaniu Parafian z ul. Wyczółkowskiego 2-26.
 10. Bóg zapłać za posprzątanie kaplicy w Markocicach przez Parafian z ul. Nadrzecznej i Leśnej i za złożoną ofiarę. Za tydzień prosimy o pomoc w sprzątaniu Parafian z ul. Kolejowej i Kopernika.
 11. Przypominam, że z racji prowadzonych prac sobotnie Msze Święte do odwołania odprawiamy rano o godz. 7.00.
 12. 20 lutego br. w parafii dziekańskiej o godz. 18.00 rozpoczyna się kurs przedmałżeński.
 13. 14 lutego, w sobotę, zapraszamy wszystkich, którzy mają swoich bliskich na bogatyńskim cmentarzu na wspólna modlitwę za zmarłych, którą poprowadzi J.E. biskup Marek Mendyk.
 14. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli w posprzątaniu dekoracji świątecznych w kościele i w kaplicy.
 15. Dziękujemy również wszystkim za złożone dziś ofiary na spłatę kredytu. Za tydzień ofiary składane na tacę i do kopert przeznaczymy na budowę kościoła.
 16. Wszystkim naszym Parafianom i Gościom życzymy wielu łask Bożych, darów Ducha Świętego, opieki Maryi, św. Maksymiliana, św. Faustyny i św. Jan Pawła II.