banner baner_02a baner_03a

ogłoszenia duszpasterskie

ogłoszenia duszpasterskie

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Bogatyni

OKRES PRZYGOTOWANIA PASCHALNEGO

VI Niedziela Wielkiego Postu – 29 marca 2015 roku

Niedziela Palmowa

     Dzisiejsza niedziela jest pamiątką triumfującego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Wspominając tych, którzy rzucali przed Chrystusem Królem gałązki oliwne, śpiewając Hosanna – na każdej Mszy Świętej odbędzie się poświęcenie palm.

 1. Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Łączmy się modlitewnie z młodymi, którzy gromadzą się dziś w Legnicy, aby zawsze pragnęli Chrystusa i odnawiali swoją przyjaźń z Bogiem.
 2. Dzisiaj, w Niedzielę Palmową, 29 marca, zapraszamy wszystkich mieszkańców Bogatyni na Drogę Krzyżową ulicami naszego miasta. Wyruszymy ok. godz. 16.00 z parafii św. Piotra i Pawła. Zakończenie tego misterium nastąpi w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP.
 3. Dziś Gorzkie Żale o godz. 16.00.
 4. Wszystkich zainteresowanych zamówieniem Mszy Świętej Gregoriańskiej informujemy, że jest taka możliwość już tylko pod koniec roku. Wolne intencje niedzielne mamy dopiero we wrześniu. W dni powszednie możemy zamówić jeszcze sześć Mszy Świętych w kwietniu, jedenaście w maju, dwanaście w czerwcu. W czasie wakacji możemy zamawiać przeważnie poranne Msze Święte.
 5. Na kolejną sobotnio-wieczorną Adorację Najświętszego Sakramentu zapraszamy po świętach, 25 kwietnia.
 6. Do końca kwietnia możemy także przekazać 1% podatku na rzecz Parafialnego Zespołu Caritas. Prosimy o przynoszenie nowych i odbieranie rozliczonych PIT-ów w zakrystii.
 7. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej. Dziś w Gościu Niedzielnym film Pasja Mela Gibsona. Możemy też nabyć w cenie 4 zł. książkę Pasja Katarzyny Emerich.
 8. Bardzo dziękujemy Panu Bogu za błogosławieństwo i wszystkim, którzy włączyli się w pomoc przy pracach związanych z wylewaniem posadzki i przestawianiem ławek w ostatnim czasie. W Wielki Czartek w jednej z intencji mszalnych modlić się będziemy za wszystkich, którzy pomagali nam przez cały rok w pracach prowadzonych w kościele, za ofiarodawców i Parafian. Jeszcze raz bardzo dziękuję za każdą pomoc i życzliwość wszystkim i życzę Bożego błogosławieństwa.
 9. Nasza świątynia jest gotowa do Świąt Paschalnych. Zostaje nam przygotować jeszcze dekoracje świąteczne. Dlatego prosimy wszystkich, którzy chcieliby pomóc w przygotowaniu wystroju kościoła o pomoc w poniedziałek, wtorek i środę po wieczornej Mszy Świętej. Prosiłbym również wszystkich, którzy mogliby pomóc w sprzątaniu kościoła w Wielką Sobotę, 4 kwietnia o godz. 13.30 o poinformowanie o tym w zakrystii. Co roku kościół sprzątały dwie lub trzy osoby. To za mało i za ciężko dla tak niewielu. Myślę, że nie zajmie nam to wiele czasu jeśli przyjdzie dziesięć razy tyle osób. Bardzo Was proszę o pomoc.
 10. W tym tygodniu kancelaria parafialna będzie czynna tylko w Wielki Wtorek po południu.
 11. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła przez parafian z ul. Wyczółkowskiego 32-42, Olgi Boznańskiej, Słowiańskiej i Warszawskiej i za złożoną ofiarę 1.786,40 zł. Za tydzień, wyjątkowo w środę, 1 kwietnia po Mszy Świętej wieczornej o godz. 17.00 prosimy o pomoc w sprzątaniu Parafian z ul. Wyczółkowskiego 44, 46, 48, 50 ABCD i Żywy Różaniec.
 12. Bóg zapłać za posprzątanie kaplicy w Markocicach przez Parafian z ul. Dąbrowskiego i za złożoną ofiarę. Za tydzień prosimy o pomoc w sprzątaniu Parafian z ul. Grottgera.
 13. Wszystkim naszym Parafianom i Gościom życzymy wielu łask Bożych, darów Ducha Świętego oraz opieki Matki Bożej i wstawiennictwa św. Maksymiliana, św. Faustyny i bł. Jana Pawła II na czas przeżywania największych Świąt chrześcijaństwa, Paschy naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Zapraszamy również wszystkich do udziału w Triduum Paschalnym.


  Porządek Triduum Paschalnego:

  • Wielki Czwartek jest pamiątką ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa.

         O godz. 1000 w Katedrze Legnickiej Msza Święta Krzyżma, podczas której pobłogosławione są oleje używane do namaszczania chorych i krzyżmo służące do namaszczania podczas Sakramentu Święceń, Chrztu i Bierzmowania oraz olej katechumenów. W czasie tej Mszy duchowieństwo diecezjalne odnawia przyrzeczenia kapłańskie. Wszystkich zachęcamy do udziału w tej pięknej Mszy Świętej, a zwłaszcza ministrantów i lektorów. W naszej parafii o godz. 16.00 w Markocicach oraz o godz. 18.00 w kościele parafialnym Msza Święta Wieczerzy Pańskiej w czasie której będziemy uczestniczyć w tzw. Obrzędzie Mandatum (umycia nóg) 12 mężczyznom. Wieczorna Liturgia rozpoczyna Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Ołtarza Adoracji, upamiętniający pojmanie w Ogrójcu. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny na zwyczajnych warunkach. Na znak smutku zostanie obnażony ołtarz. Adoracja Najświętszego Sakramentu potrwa w Markocicach do godz. 20.00 a w kościele parafialnym do godz. 24.00.

   

  • Wielki Piątek – pamiątka Męki i Śmierci Pana Jezusa.

             W tym dniu obowiązuje nas post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14 roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18 do 60 roku życia. Kościół zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do niego zobowiązani. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych dobrze rozciągnąć też na Wielką Sobotę.

             O godz. 8.00 zapraszamy do kościoła na poranna modlitwę Kościoła: Jutrznię z Godziną Czytań, którą rozpoczniemy adorację Pana Jezusa przy Ołtarzu Adoracji. Niech przez cały dzień towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. O godz. 17.30 odmówmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia rozpoczynając nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia. Zachęcamy do Adoracji Pana Jezusa wg podanego porządku. Mieszkańców poszczególnych ulic, którzy mogą przyjść na konkretną godzinę, proszę o zapisanie się na listę wychodząc z kościoła, by w kościele był ktoś czuwający nieustannie przy Panu Jezusie.

             Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgię Męki Pańskiej rozpoczniemy w Markocicach o godz. 16.00 a w kościele parafialnym o godz. 18.00. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. W czasie adoracji krzyża będziemy mogli składać dobrowolną ofiarę na utrzymanie zabytków Ziemi Świętej. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Markocicach potrwa do godz. 20.00 a w kościele parafialnym do godz. 24.00. Po zakończeniu wieczornej Liturgii będzie jeszcze okazja do Spowiedzi Świętej.

   

  • Wielka Sobota – jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim.

             Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje więc cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych.

             O godz. 8.00 zapraszamy do kościoła na poranna modlitwę Kościoła: Jutrznię z Godziną Czytań, którą rozpoczniemy adorację Pana Jezusa przy Bożym Grobie.

             Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny w Markocicach o godz. 9.00 i 11.00, w kościele parafialnym o godz. 9.00, 9.30, 10.00, 10.30, 11.00, 12.00 i 13.00.W czasie poświęcenia pokarmów zbiórka żywności na paczki dla ludzi potrzebujących pomocy i biednych oraz kolekta na budowę kościoła.

   

  • Wigilia Paschalna – o godz. 20.00 Liturgia Wigilii Paschalnej zakończona procesją rezurekcyjną. Na liturgię przynosimy świece.

  • Niedziela Wielkanocna – Msze Święte sprawujemy o godz. 7.00 (wyjątkowo), 9.00, 10.30, 12.00 i 17.00.

  • Poniedziałek Wielkanocny – Msze Święte sprawujemy tak jak w niedzielę. Taca w tym dniu przeznaczona jest na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy i Katolicki Uniwersytet Lubelski.

  • Z racji Oktawy od wtorku do Niedzieli Miłosierdzia codzienne Msze Święte sprawujemy o 9.00 i 17.00.